Zamknij

W Stawiszynie odbyły się manewry z udziałem psów specjalnych

08:44, 29.09.2022 Informacja prasowa
Skomentuj Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Przewodnicy psów służbowych kolejny raz spotkali się na ćwiczeniach zorganizowanych w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów z Aresztu Śledczego w Grójcu oraz z Zakładu Kynologii Policyjnej. Wspólne manewry były doskonałą okazją do wymiany praktycznych informacji na temat technik i metod szkolenia oraz wykorzystania psów specjalnych w codziennej służbie.

Przewodnicy z czworonożnymi funkcjonariuszami kolejny raz spotkali się na ćwiczeniach doskonalących metody odnajdywania narkotyków i środków odurzających w różnych sytuacjach i miejscach. Trenowali także umiejętności swoich psów, aby jeszcze skuteczniej eliminować z obiegu niedozwolone substancje. Psy specjalne ćwiczyły głównie w pomieszczeniach zamkniętych i miejscach, w których potencjalnie może dochodzić do ukrywania narkotyków.

- Bez psów specjalnych praca w jednostce penitencjarnej była o wiele trudniejsza – podkreślał sierż. Paweł Wiktorowski - przewodnik psa specjalnego „Niobe” z Aresztu Śledczego w Grójcu. - Psy służbowe w zakresie wykrywania narkotyków są niezastąpione, dlatego tak ważne są codzienne ćwiczenia, które dla psa są po prostu zabawą – dodał sierż. Paweł Wiktorowski.  

Psy specjalne

Dobry pies służbowy powinien posiadać takie cechy jak: zdolność skupienia uwagi, bezwzględne posłuszeństwo, wykonywanie poleceń oraz posiadać odporność na czynniki zewnętrzne. Cechy te nabywa podczas ćwiczeń z zakresu tresury i posłuszeństwa. Najważniejszym jednak czynnikiem, który pozwala wykorzystać wszystkie te cechy, jest indywidualna ciężka praca przewodnika i jego podopiecznego oraz wymiana spostrzeżeń i zdobytych doświadczeń między poszczególnymi służbami. Właśnie taki charakter miało ostatnie spotkanie, podczas którego psy służbowe Policji i Służby Więziennej miały znajdować próbki narkotyków, które ukryte były w pomieszczeniach. Odbyte szkolenie podniosło doświadczenie przewodników i ich podopiecznych.

Niobe – pies specjalny Aresztu Śledczego w Grójcu

Niobe jest jednym z ponad 100 psów specjalnych pełniących służbę na terenie jednostek penitencjarnych w Polsce. Jest psem wyszkolonym do wykrywania narkotyków. Praca psa służbowego i przewodnika jest nieoceniona pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na terenie aresztu. Pozwala skutecznie eliminować zagrożenia związane z przenikaniem substancji niedozwolonych na teren jednostki i wspierać służby odpowiedzialne za walkę z przestępczością narkotykową. Niobe jest psem rasy owczarek niemiecki. Ma 2 lata. Swoja przygodę ze Służbą Więzienną Niobe rozpoczęła w sierpniu 2021 roku. Po odbyciu 4-miesięcznego szkolenia w Dziale Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Zakładzie Karnym w Czarnem, stanowi integralną część załogi Aresztu Śledczego w Grójcu i Oddziału Zewnętrznego w Stawiszynie.

Opracowanie: ppor. Bartosz Muszyński

(Informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%